Aktuality

Sklepní prostory jsou idální pro vinotéku

Hledáme zájemce, kteří by si v Lékárně chtěli zřídit vinotéku. Lékárna má krásné sklepní prostory se stálou teplotou 9,5°C, tedy ideální teplota na víno. Záleží nám na tom, aby byl zachován historický ráz domu. Napište nám Vaší představu, budeme se těšit.

Lékárna opět otevřena

V říjnu 2016 (10.10. v 10:10) se nám konečně podařilo znovu otevřít starou Lékárnu v Jáchymově. Lékárna zde fungovala nepřetržitě od roku 1526. Nějakou dobu v ní lékárničil dokonce i Georgius Agricola. Provoz Lékárny přežil všechny možné pohromy. Za 30. leté války se jáchymovským údolím valila vojska skoro nepřetržitě a přesto žila. Její skoro 500letý nepřetržitý provoz nepřežil až nápor reálného kapitalismu, kdy byla pár let zavřena.

Dnes je tedy opět k dispozici ve své původní podobě - totiž bylinky a výrobky na bázi přírodních látek. Vše většinou nasbíráno přímo v Krušných Horách rodinou, která představuje již 4. generaci bylinkaření v naší oblasti. Co se týká podoby venkovní, tam nás čeká ještě dost práce, jak můžete na přiložených fotkách dobře vidět.

V Lékárně si kromě bylinkových přípravků můžete nakoupit i výrobky řemeslníků z Krušných Hor. Najdete tam i inspiraci na dárečky a samozřejmě i rady na případné neduhy.

Dům Lékárny byl postaven roku 1520. Člověk se vstupem do této budovy může nechat unést proudem času a připomenout si, že na něj dýchá doba, kdy nám vládl Ludvík Jagelonský, Polsku Zikmund I. Starý, Svaté říši římské Karel V., ve Francii František I., v Anglii Jindřich VIII. Tudor a teprve nyní se zde přestává mluvit francouzsky a začíná anglicky, ... a teprve za 3 roky se osamostatní Švédsko. Kdy bylo (oficiálnímu) objevení Ameriky teprve 28 let a stejně mladé bylo i vyhnání posledních Maurů z Alhambry. Staří mauři byli nositeli učenosti a Evropa tenkrát udělala velký krok dozadu. Z této doby pochází rčení matky muslimského poraženého vládce: Kdyby ses choval jako chlap, nemusel jsi dnes brečet jako ženská.

Ocitá se v roce, kdy Fernando Magalense pojmenoval Tichý oceán a svojí plavbou, na kterou vyplul "před rokem", potvrdil to, co antika už dávno znala: že země je kulatá. Teprve před 22 lety byl Vasco de Gamou objeven Mosambik.

V roce, kdy zemřel Rafael Santi a narodil se rabi Löw. Před 27 lety se narodil Paracelsus a před 10 lety získal ve Vídni svůj první titul.

Mnoho slavných historických osob se však ještě ani nenarodilo.

Nejstarší lékárna v JáchymověNejstarší lékárna v JáchymověInteriér nejstarší lékárny v Jáchymově
Nejstarší lékárna v JáchymověNejstarší lékárna v JáchymověInteriér nejstarší lékárny v Jáchymově
Bylinky, výrobky na bázi přírodních látekVýrobky na bázi přírodních látekNejstarší lékárna - Bylinkárna Jáchymov
Bylinky, výrobky na bázi přírodních látekVýrobky na bázi přírodních látekNejstarší lékárna - Bylinkárna Jáchymov